Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Odra:objawy i leczenie@pixabay.com
Chorują na nią najczęściej niemowlęta, jeszcze przed pierwszą dawką szczepionki w 6-12 miesiącu życia. Odra dopada również piętnastolatków. Zwłaszcza chorują na nią dzieci niezaszczepione, oraz te, które nie dostały dawek odpowiednich szczepionkom. Zachorowania najczęściej pojawiają się w okresie wiosennym, a na 1000 chorych dzieci umiera średnio jedno lub dwoje.
Odrą można się zarazić drogą powietrzno-kropelkową. Jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że odrę przechoruje. Zakaźność odry jest bardzo duża. Przez bezpośredni kontakt z chorym może się zarazić nawet kilkanaście osób. Czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów odry wynosi 9-14 dni, a chory zaraża otoczenie 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki i przez pierwsze 3 dni po jej wystąpieniu.
Odrę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, badań serologicznych i wirusologicznych. Jak przy większości dziecięcych chorób, towarzyszy jej wysoka gorączka, katar i kaszel. Oprócz tego, dla tej choroby charakterystyczne jest zapalenie spojówek i światłowstręt oraz zapalenie gardła. W trzecim dniu choroby na śluzówce policzków pojawiają się białe plamki z czerwoną obwódką. Wyglądają one jak ziarenka piasku i nazywane są plamkami Koplika. Po około 4 dniach pojawia się wysypka. Na początku występuje ona za uszami, na szyi i twarzy. Później zajmuje pozostałe części ciała. Wysypka zlewa się tworząc na ciele grubsze plamki. Znikając pozostawia po sobie brunatne przebarwienia i złuszczenia naskórka. Twarz chorego na odrę dziecka wygląda jak po długotrwałym płaczu. Po 4 do 5 dni od wystąpienia wysypki gorączka spada i dziecko powraca do zdrowia, jednak katar i kaszel nadal się utrzymują. Dzieci ze słabą odpornością ciężej przechodzą odrę. Mogą się u nich pojawić drgawki i wysypka krwotoczna.
Leczy się ją objawowo, gdyż nie ma na odrę skutecznych leków. Przede wszystkim należy dobrze nawadniać organizm dziecka i, jeśli lekarz poleci, podawać dziecku leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Chore dziecko powinno leżeć w łóżku, a jego pokój należy często wietrzyć i unikać jaskrawego światła. Dziecko w trakcie choroby cierpi na światłowstręt. Należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza, gdyż powikłania odry mogą być bardzo ciężkie. Może to być zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, ucha środkowego oraz biegunka. Najpoważniejsze jednak powikłania to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.
Szczepionka przeciwko odrze, a także śwince i różyczce, obowiązuje w Polsce każde dziecko w 13-14 miesiącu życia oraz gdy ma 10 lat. Wśród dzieci do 12 roku życia w naszym kraju zaszczepionych jest ich 95 procent. Należy wiedzieć, że z wiekiem przebieg choroby jest coraz groźniejszy, a w przypadku dorosłych osób chorych na serce odra może być śmiertelna. W przypadku 15 procent chorych dochodzi do zapalenie mózgu, u co czwartego chorego na odrę dorosłego występują trwałe uszkodzenia neurologiczne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.